abof

flipkart coupons for mobiles

myntra

Cumartesi , Şubat 23 2019
Ana Sayfa / Ders Notları / Betonarme / Çelik Donatı Metrajı Nasıl Yapılır? ve Metraj Hesabı İçin Excel Dosyası İndir
yardımcı bilgiler

Çelik Donatı Metrajı Nasıl Yapılır? ve Metraj Hesabı İçin Excel Dosyası İndir

Çelik Donatı Metrajı Nasıl Yapılır?

Bugün sizlere çelik donatıların metrajından bahsedeceğim ve bir binanın donatı  metrajı nasıl çıkarılır onu anlatacağım..Özellikle şunu bilmeniz gerekiyor çelik metrajı gerçekten çok basit bir metrajdır.Hemen hemen herkes bunu staj yaparken öğrenir..Öğrenmeyenler ve unutanlar için burada metraj konusunda bir kaç bilgi vereceğim sizlere..Şuan yapılarda akma dayanımı 420 Mpa olan S420 çelikleri kullanılıyor(nervürlü)..Nervürü bilmeyen arkadaşlar için anlatayım aşağıdaki resimde görüldüğü gibi donatının dışında bulunan betonla aderans(birliktelik,ayrılmama) sağlayan ufak çıkıntılardır.Bunlar çeliğin betondan sıyrılıp çıkmasını engeller..

 

 

Gelelim donatı metrajına;

Metrajın mantığı hazırlanmış projede bulunan donatının kaç ton olduğunu bulmak ve ona göre sipariş verip donatı stoğu yapmak.Elimizde her çapta donatının 1 metresinin ağırlıkları mevcuttur bunlar şöyledir;

8mm: 0,395 Kg

10mm:0,617 Kg

12mm:0,888 Kg

14mm:1,208 Kg

16mm:1,58 Kg

18mm:1,998 Kg

20mm:2,466 Kg

22mm:2,98 Kg

24mm:3,55 Kg

26mm:4,17 Kg

Bunları bildikten sonra gerisi kolay..Projede donatının çapı ve uzunluğu yazar örneğin 3 metre kiriş donatısı var ve donatı çapı 12 mm genellikle simetrik olduğundan 3m ve 12 mm donatıdan bir kaç tane vardır 10 tane var diyelim.Şimdi toplam kaç kg ettiğini bulalım..

10(adet)x3(metre)x0,888(1m 12mm donatının ağırlığı)=26,64 Kg

Bu işlemi hesap makinesiyle yapmak uğraştıracaktır bu yüzden sizlere excel de hazırladığım donatı metraj programını veriyorum..Bu programda adet,uzunluk, gibi bilgileri girip metrajınızı tamamlayabilirsiniz kolay gelsin..Kaynak belirtildiği sürece alıntı yapılabilir..

Link : https://www.tcetvelim.com/dosyalar/demirmetrajibenim.rar

Dosya Şifresi : www.tcetvelim.com

Şenol Canbaz

Hakkında Şenol Canbaz

Erciyes Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümünü kazandı.1 yıl ingilizce hazırlık okuduktan sonra öğrenimine devam etti.4. sınıfta Farabi Programı ile gittiği Gazi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümünde öğrenimini bitirdi ve şuan sulama projelerinde görev alıyor.Mesleğini çok seviyor ve ilgileniyor.Mühendislerin bilgisayar kullanma yeteneğinin maksimum olması gerektiğini düşünüyor.

Sizin için öneri

yardımcı bilgiler

Her Mühendisin Elinin Altında Bulunması Gereken Yardımcı Bilgiler

Biz mühendisler tasarım ve hesap yaparken bazı bilgileri akılda tutamayabiliriz.Ayrıca bütün bu bilgileri de akılda …

9 Yorumlar

  1. DEMİR METRAJI exel programı için çok teşekkürler elinize sağlık fakat “benzer” adlı sütunun mantığını anlayamadım bu konuda bilgi verirmisiniz

  2. Ben tesekkur ederim isinize yaradiysa ne mutlu.Gelelim sorunuza mesela kolonlarda etriyeler genelde ayni capta olur bir kolonda ornegin 15 tane 8mm etriye var bunu hesapladiniz ve bunun gibi 10 tane kolonunuz var iste benzer kolonuna 10yazacaksiniz excelde.Yani ayni donati sayisindan bir kac tane olabilir bunu kullanmak icin o kolonu yaptik.Zaten aynisindan yoksa benzer kolonuna 1 yazabilirsiniz.

  3. teşekkürler, yararlı bilgiler ve ecxel tablosu

  4. ben dosyayı ındırdım de parola ıstıyor ne parolaso bılmıyorum normal sıteye gırıs parolamı gırıyorum ama hata verıyor sorun ne olabılır acaba ?

  5. hangı konunun ıcınde nerde ben neden goremıyorum

  6. mrb programı indiremiyorum yardımcı olurmusunuz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir