abof

flipkart coupons for mobiles

myntra

Çarşamba , Aralık 19 2018
Ana Sayfa / Hayatın İçinden / Güncel — Dünya iflasın eşiğinde !

Güncel — Dünya iflasın eşiğinde !

Birleşmiş Milletler’in son raporu, nüfus artışı ve doğa tahribatı nedeniyle yolun sonuna yaklaşıldığını ortaya koyuyor.

Birleşmiş Milletler açıkaldığı son rapor, nüfus artışının hızla artması nedeniyle dünyanın bir uçuruma yuvarlandığını gözler önüne seriyor.

 

 

2040′DA 9 MİLYAR İNSAN
Raporda, kısa bir süre önce 7 milyara ulaşan dünya nüfusunun 2040 yılında 9 milyara ulaşacağı belirtildi. 20 yıl içinde ise orta sınıflara 3 milyar kişi daha eklenecek. Bu da tüketimin katlanarak artacağı anlamına geliyor.

 

YİYECEK, ENERJİ VE SU YETMEYECEK
Birlşemiş Milletler bu hızlı artışla birlikte 2030 yılında, bugüne göre yüzde 50 oranında yiyecek, yüzde 45 oranında enerji, yüzde 30 oranında da suya gereksinim duyulacağını hesapladı. Bu talebin karşılanması için dünyanın doğal limitlerinin sonuna kadar zorlanacak ve talep karşılanmazsa 3 milyar insan mutlak yoksulluk sınırının altında yaşamaya mahkum olacak.

 

ÇANLAR DÜNYA İÇİN ÇALIYOR
Şimdiden doğal sınırlara yaklaşıldı bile. her yıl 5.2 milyon hektarlık orman alanı yok oluyor.1990-2009 yılları arasında karbon dioksit emisyonu yüzde 38 oranında arttı.

 

Rapora göre, 2000 yılına göre yetersiz beslenenlerin sayısı 20 milyon arttı ve bu artışın durdurulması için de gerkli düzenlemeler yapılmıyor.

 

“BÖYLE GİTMEZ”
Birleşmiş Milletler, bu sorunların çözülmesi konusunda da karamsar bir tablo çizdi. “Şimdiki küresel gelişme modeli sürdürülebilir değil” denilen raporda, küresel ekonominin yeniden dönüştürülmesi gerektiği, son yaşanan krizlerin de bunun için bir fırsat sunduğu belirtildi.

 

Raporda dünya hükümetlerinin bu gidişi durdurmak için yeterli çaba sarfetmediği ya da bundan özellikle kaçındığı değerlendirmesine de yer verildi.

Kaynak : bilimseveriz.org/

Şenol Canbaz

 

 

Hakkında Şenol Canbaz

Erciyes Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümünü kazandı.1 yıl ingilizce hazırlık okuduktan sonra öğrenimine devam etti.4. sınıfta Farabi Programı ile gittiği Gazi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümünde öğrenimini bitirdi ve şuan sulama projelerinde görev alıyor.Mesleğini çok seviyor ve ilgileniyor.Mühendislerin bilgisayar kullanma yeteneğinin maksimum olması gerektiğini düşünüyor.

Sizin için öneri

Kamuda Çalışan Mühendis ve Mimar Maaşları 2016

Devlet memurlarının mali ve sosyal hakları konusunda 2016 yılının ikinci altı ayına ilişkin belirlemelerin netleşmesiyle birlikte, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir