Sap2000
Anasayfa / Dosyalar / E-Kitap / E-Kitap–Şantiyecinin El Kitabı(pdf),download,indir
E-Kitap–Şantiyecinin El Kitabı(pdf),download,indir

E-Kitap–Şantiyecinin El Kitabı(pdf),download,indir

ŞANTİYE ŞEFİ OLMAK

Çogumuz biliriz ki üniversitelerimizde insaat mühendisligi bölümü ders müfredatlarında hep teorik oalrak konular anlatılır ve pratik kısımlar yazları stajlarla giderilmeye calısılır. Fakat bu stajlar ne oranda yapılır veya bu stajer ögrencilere ne kadar dogru bilgiler ogretilir bu denetlenmez.Genel olarak bu stajerleri girdikleri yerlerde ayak islerine kullanılır.hamallık isleri yaptırılır.dolayısıyla cok az bi faydası olur.bu egitim sistemimizin yanlıslıgı onları ileride bir santiyeye girdiklerinde sanki hic bilmedigi bir seyle karsı karsıya bırakır ve üretim kalitesi düser.Hic bisey bilmeyen mühendis ya bunu saklayıp biliyomus nuarası yapacak ve hatalara goz yumacaktır yada santıye kalfası -ustası ne derse onu dogru olarak gorecek ve yanlıs bilgiler ogrenecek onların hatalarını bılemeyecektır.
İste benim bu kısımda anlatacaklarım bu arkadaslar icin olacaktır. Santiyedeki problemler nelerdir neyapılır,imalatlar nasıl denetlenir,her isi yapım ve denetlemenin puf noktaları,resmi dairelerle ilgili yazısmalar ve uymanız gereken kurallar,santiye yonetimi gibi konularda kendi deneyimler ve bilgilerim dogrultusunda yardımcı olmaya calısacagım.
İhaleyi alınmıs ve yeni bir santiye kuruyorsunuz.Siz bir mühendis olarak bu insaatın santiye sefligi gorevine getirildiniz. Bu size hic tahmin edemiyeceginiz kadar büyük sorumluluklar yükleyecektir.Tabi bu anlattıklarım cok buyuk firmalar disında gepsi icin gecerlidir.Cünkü BU firmaların kurmus oldugu santiyeler de santiye masrafını azaltmak icin cogu seyi mecburen kısmak zorundasınızdır. Bu birim fiyatlar ve bu kırımla isin icinden cıkmanız imkansızdır.örnegın bu santiyelerın hic birinde makına ve elektrık muhendisi yoktur. cunku bunların gorevi isin kesfine oranla cok azdır ve burda sureklı bu elemanları barındıramazsınız.Oysa ihale taahhutnamesınde onları sureklı santıyede bulunduracagınız yazmaktadır. Birde bakacaksınız ki santiyenin santiye sefi dısımda daha bır cok gorev sizi bekliyor bunlar: satın almacı, ekip kuran, kalfa, hakedis hazırlayan ve dairede bunun incelemesini takip eden, daire lie iliskileri ve yazısmaları takip eden, hatta muhasebecisi bile siz olmussunuz . Ama korkmayın tum bunları aynı anda yapabilirsiniz bosuna insaat muhendisi olmadınız ya .ben size tum bu asamarda ne yapabileceginizi anlatacagım . sizin yapmanız gereken bunlardan faydalan mak ve kendi insiyatifinizi de kullanarak karsılasacagınız problemlerde ve zorluklarda bunları en iyi yoldan cozumlemektir…

Kitabın Devamını İndirebilirsiniz..

 

 

 

 

Link : http://www.tcetvelim.com/dosyalar/santiye_El_Kitabi.rar

Dosya Şifresi: www.tcetvelim.com

Şenol Canbaz

 

Hakkında Şenol Canbaz

Bir yorum

  1. şifre isteniyor şifre ne acaba

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Free WordPress Themes - Download High-quality Templates